Alla inlägg under december 2012
Två röda lampor på en och samma morgon, det bådar inte gott, och så lite varningstext på det. Jag är ju mästar på att stressa upp mig när det gäller bilar, tror att det ska börja brinna, att bromsar slutar att fungera eller att bilen bara skenar iväg. Vågade inte ge mig ut på bron utan jag stannade vid en parkeringsplats och körde runt lite och bromsade samtidigt som jag ringde bilförsäljaren, hans ord fick mig lugn (och om några dagar fattigare)och nu är jag på jobbet.
Tänk så lättstressad jag är......
11/12 | Los Gigantes (Spanien) Från Kalmar | Tvårumslägenhet för 2 pers, Lägenheter Tamaimo Tro...>> | 14 dagar | ![]() | 2 998 kr pris / person |
Läser i kommunbladet, vi snöröjer när det kommit 10 cm torr snö eller 5 cm blöt snö.
Idag har det dalat ner ca 2 cm torr snö och just nu körde plogbilen förbi, varför då?
Jag kan förstå att kommunen sätter sprätt på alla snörojningspengar innan decembermånad är slut om de röjer för ynka 2 cm, det är ju bara att blåsa bort den.
Har du en lergryta, en ugn, vitlök, stjärnanis, gröna kardemummakapslar, rökta kardemummakapslar, kanelstänger, färsk chili, gul lök, krossad tomat, tomatpure, sirap, ett gäng lammkött, chilisås, spiskummin, salt och tid, då har du kvällens middag.
Lite sallad, ris och något gott i glaset hör till.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|||
10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 |
|||
17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 |
25 | 26 |
27 |
28 | 29 |
30 | |||
31 | |||||||||
|